Hakkımızda

Aliağa  Şehir Tiyatrosu, Devlet Tiyatrosu emekli sanatçısı – Han Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Rüçhan Gürel ve Tiyatro Pınar’ı Sanat Yönetmeni Gülder Pınar tarafından 2020 yılının kasım ayında kurulmuştur.

Özel bir kuruluş olan Aliağa Şehir Tiyatrosu, “ Şehrin Tiyatrosu “ olabilmek ve şehirde yaşayan tüm yaş gruplarına farklı oyun türleriyle ulaşabilmek için geniş bir repertuvar yelpazesi oluşturmuştur.

Temsillerine 2020 Kasım ayında Aliağa’da “ Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nin “ sahnesinde başlayan tiyatro grubu, pandemi yasaklarının kalkmasının hemen ardından 2021 Temmuz ayından itibaren “ Aliağa Belediyesi Ulaş Bayam Açık Hava Tiyatrosu’nda “ temsillerine devam etmektedir.

Kasım ayında iki temsil , Temmuz ayında üç temsil , Ağustos ayında altı temsil veren tiyatro grubu  Eylül ayında da altı temsil verecektir. Bu güne kadar : Hamam , İçimizdeki Çocuklar ( Ç.O. ) , Şekerpare , Oltanın Ucundaki Şiirler , Çoban ve Lulu (Ç.O.) ve Kadınları Anlama Kursu oyunları ile dördü yetişkin , ikisi çocuk oyunu olmak üzere altı farklı oyun ile  Aliağa seyircisi ile buluşan tiyatro grubu , “ Şehrin Tiyatrosu “ olma yolunda hızlı adımlar atmıştır.

Aliağa Belediye Başkanı Sn. Serkan Acar’ın Aliağa Şehir Tiyatrosu’na sağlamış olduğu katkılar , tiyatro grubunun geniş bir seyirci kitlesine ulaşmasında son derece önemli bir rol oynamıştır.

Yine Aliağa Belediye Başkanlığı’nın ,  Tüpraş Halk Eğitim Merkezi  Tiyatro Salonu’nu tadil ederek , günümüz şartlarına uygun bir hale getiriyor olması , yalnızca Aliağa Şehir Tiyatrosu için değil , şehir içi ve şehir dışından gruplara ev sahipliği yapacak olması da , “ Tiyatro Sanatı’na “ verilebilecek en büyük desteklerden biridir.

2021- 2022 Tiyatro Sezonun’da , 20  farklı oyunla , Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde Aliağa’lı Tiyatrosever ile buluşacak olan Aliağa Şehir Tiyatrosu , aynı zamanda ayda bir kez , İzmir merkezde    “ Sabancı Kültür Sarayı’nda “ temsil vermeyi planlamaktadır.

Genel Sanat Yönetmenliğini , Rüçhan Gürel’in , Başrejisör’lüğünü Gülder Pınar’ın , Tiyatro Müdürlüğü’nü Cansu Yörük’ün , Teknik Müdürlüğü’nü Fatih Küçük’ün üstlenmiş olduğu Aliağa Şehir Tiyatrosu “ Darülbedai “ şimdiki adıyla “ İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu” anlayışıyla hareket ederek ve  yetiştirmiş olduğu alaylı – profesyonel oyuncu kadrosunu genişleterek , oyunculuğun er meydanının sahne olduğunu göstermekten büyük bir onur duymaktadır.

“Aliağa Şehir Tiyatrosu” , oyunları , bağlı kuruluşu olan “ Ünal Gürel Tiyatro Akademisi “ ile eğitimleri ve diğer sanatsal etkinliklere önderlik ederek Aliağa’nın sanat hayatında önemli bir rol üstlenmeyi hedeflemiştir.

Bu yolda , gerçek anlamda, sanatın ve sanatçının yanında duran ve Aliağa’nın bir “ Sanat Şehri “ olması için, en az bizler kadar istekli olan Aliağa Belediye Başkanı Sn. Serkan Acar’a şükranlarımızı sunuyoruz.